Bringás tippek

Hogyan válassz biciklit?

kerékpárvásárlás, hogy válassz biciklit, bringázz a munkába

Rég volt már amikor a kerékpárt feltalálták, de a mai napig sokan választják a helyi közlekedéshez, munkába járáshoz. De milyen a jó munkába járós bringa? Melyik a legmegfelelőbb kerékpár a mindennapos használathoz? A kerékpárvásárlás során számos kérdés merül fel az emberben – az alábbi írással igyekszünk segíteni a döntésben.

Hogyan válasszunk kerékpárt?

A legfontosabb, hogy magadhoz, az életmódodhoz illő kerékpárt válassz! Munkába járáshoz alkalmas biciklitípus a városi kerékpár (citybike), de tökéletes erre a célra a hosszabb túrákra is megfelelő országúti kerékpár, trekking és a mountain bike is.

Az átlagos, városi használathoz nincs szükséged drága bringára, ehhez a városi kerékpár használata a legcélszerűbb. A külvárosokból való munkába járáshoz, vagy a nagyobb távolságra levő munkahely esetében érdemes fontolóra venni egy túrakerékpár beszerzését.
Ha közösségi közlekedéssel kombinálod a munkába járást, érdemes megnézned az összecsukható bringák kínálatát is!

Ha lift nélküli társasházban élsz, a fentiek mellett a kerékpár súlya is nagyon fontos tényezővé lép elő: ebben az esetben könnyű vázas, vagy összecsukható kerékpárt válassz magadnak.

kerékpáros közlekedés, kresz, biztonság, kerékpár, bringázz a munkába
fotó: Dovile Ramoskaite / Unsplash

Megbízhatóak-e a használt kerékpárok?

Kerékpárt elsősorban a kerékpárboltokban érdemes vásárolni, ahol a felkészült eladók segítenek a megfelelő bicaj kiválasztásában. Természetesen a használt bringák között is érdemes körülnézni: ha szerencséd van, nagyon kedvező áron juthatsz hozzá szuper bicajhoz.
Használt biciklit kizárólag megbízható forrásból vásárolj! Több kerékpárüzlet foglalkozik használt kerékpárok értékesítésével: így a jó ár mellett szakértő segítséget és jótállást is kaphatsz, sőt, elkerülheted, hogy téged vonjanak felelősségre, ha jóhiszeműen ugyan, de lopott bringát vásároltál! (BTK. 379.§.) Ha mégis magánszemélytől vásárolnál, írjatok szerződést és kérd el a bringa papírjait: a számlát és az adásvételi szerződést!

Mennyi a jótállás a kerékpárokra?

A boltból vásárolt kerékpárokra kötelező a jótállás (jótállási jegy), amelyet a 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet ír elő. A jótállás időtartama minimum 1 év és meghibásodás esetén van rá szükség. A jótállási jegy birtokában, ha hibás kerékpárt vásároltál és ezt bizonyítani tudod, akkor a bringát különböző feltételekhez kötötten javítják, cserélik, vagy visszafizetik az árát. (Ptk. 6:159-6:167.§)

Mekkora méretű kerékpárra van szükséged?

A kerékpár méretét a magasságodhoz kell igazítani.

A váz mérete centiméterben vagy collban van megadva. Az alábbi táblázat alapján könnyen meg tudod határozni, hogy milyen méretű biciklire is van szükséged, de a kerékpárvásárlást megelőzőn mindenképp próbáld ki a bringát, hogy megbizonyosodj róla, tényleg megfelelő-e a választott méret.

TestmagasságVázméret, colVázméret, cm
140 – 150 cm14 – 15″44 – 48 cm
150 – 160 cm15 – 16″48 – 52 cm
160 – 170 cm17 – 18″52 – 56 cm
170 – 180 cm19 – 20″56 – 60 cm
180 cm felett20 – 22″60 – 62 cm

Szükséges tartozékok és kerékpártárolás

Vásárlás előtt jó ha tudod, hogy a bringázáshoz ismerned kell a KRESZ szabályait és ennek megfelelően szükséged lesz a KRESZ által előírt kötelező kerékpár felszerelésre. Egy jó lakatra minden nap szükséged lesz, ezért a kötelező felszerelés mellett szerezz be egyet ebből is!

kötelező kiegészítők a kerékpárra, kötelező kerékpár felszerelés, kerékpáros KRESZ
forrás: Magyar Kerékpárosklub

Fontos szempont továbbá a kerékpár majdani tárolása is, hiszen a lakásban, erkélyen, udvaron, fészerben, garázsban helyet kell keresned a bicajodnak – vásárlás előtt ezt is gondold végig.

Bővíthetnénk a cikket? Témát javasolnál?
Írj e-mailt a Magyar Kerékpárosklubnak!

További tippek

bicibusz, bringázz a munkába, bringázás gyerekkel, bicibusz, bringázz a suliba

Hogyan bringázz gyerekkel?

Amíg gyermekünk nem önálló, naponta felmerül a kérdés, ki vigye őt az iskolába. A kerékpár hosszútávon kínál megoldást erre a kérdésre, mi pedig összefoglaltuk, hogyan lehet biztonságosan bicajozni az iskolába.

Elolvasom
kerékpárlakatolás, hogy lakatolj, biztonság, kerékpár, bringázz a munkába

Hogyan lakatolj?

Olcsó bringa, drága lakat – sokáig a tiéd marad. Különösen, ha tisztában vagy azzal, hogyan kell jól lakatolni.

Elolvasom