Bringás tippek

Hogyan bringázz biztonságosan?

Kerékpárral a biztonságos munkába járás elsősorban saját magadon múlik, hiszen két keréken sokkal sebezhetőbb vagy mint a gépjárművezetők. Senki nem akar balesetet, de ehhez mindenkinek be kell tartania néhány írott és íratlan szabályt!

Légy mindig látható! Használj lámpát!

A legtöbb kerékpáros baleset oka a láthatóság hiányából ered: az autóban ülők nem látják a kerékpárost. Ezért már sötétedés előtt, szürkületkor kapcsold be a lámpáidat (ezt egyébként a KRESZ is előírja).

kerékpárvilágítás, látni és látszani, éjszaki biciklizés, biztonság, bringázz a munkába
forrás: coolerlifestyle.com/

Kerüld a gépjárművek holttereit! A sofőrök nem látnak rá ezekre a területekre, egyetlen másodperc is elég ahhoz, hogy rosszkor legyél rossz helyen. A buszok és a teherautók mögötti rész a legtöbb sofőr számára láthatatlan terület. Ne légy láthatatlan, ne kísértsd a sorsod! Láthatóságodat a szemkontaktussal ellenőrizheted.

holttér, biztonság, bringázz a munkába
a piros részeken a kerékpáros láthatatlan a sofőr számára (forrás: vezess.hu)

Ne bringázz a járdán!

A járdát kerékpározásra csak akkor lehet használni, ha még nem töltötted be a 12. évedet, vagy ha az úttest alkalmatlan a biciklizésre, akkor is csak max. 10 km/óra sebességgel (kivétel ez alól a járdára felfestett kerékpárút) – minden más esetben a járdán kerékpározni teljesen szabálytalan. A járda olyan terület, ahol a járművek kiszámítható, KRESZ szerinti közlekedésével ellentétben bármikor történhetnek hirtelen irányváltások a gyalogosok részéről, ezért meglehetősen balesetveszélyes terep minden fél számára a járdán kerékpározás.

Az akadálytalan és biztonságos közlekedésre használd a kerékpárutakat és az úttestet!

Biztosíts magadnak megfelelő oldaltávolságot!

A Magyar Kerékpárosklub kitartó munkájának köszönhetően a KRESZ által eredetileg előírt jobbra tartás már nem kötelező a bringások számára, ezért munkába járáskor saját biztonságod érdekében bátran haladhatsz beljebb és elfoglalhatod az autósávot. Amikor szorosan az út jobb szélre húzódsz, azzal az autósokat arra ösztönzöd előzéskor, hogy ne tartsák be a megfelelő oldaltávolságot.

biztonság, oldaltávolság, bringázz amunkába
forrás: police.hu

A jobbra tartás tehát nem kötelező és nem ajánlott, balra nézni azonban annál inkább! Biciklivel soha ne térj balra úgy, hogy nem nézel előtte hátra! Használd a karodat is az irányváltoztatás jelzésére és győződj meg róla, hogy biztonságos elmozdulni a haladásod vonalából!

Ne ess kétségbe a kereszteződésekben!

A KRESZ ismeretében kerékpárosként sincs okod a bizonytalanságra! Nem is bizonytalanodhatsz el, hiszen ha minden nap biciklivel jársz a munkahelyedre, akkor minden nap találkozni fogsz a KRESZ szabályok ismeretének szükségességével. Az útburkolati jelek, a közlekedési lámpák és táblák mind azért vannak, hogy segítsenek eligazodni az idegen helyek és helyzetek útvesztőjében, de mindig ébernek kell lenned, mert forgalomban vagy!

Forgalomban előfordulhatnak olyan nem várt szituációk, amikor hirtelen döntést kell hozni. Ezeket nem pótolják a táblák, ezért fontos, hogy magabiztosan ülj a bringán!

Lassan járj, tovább élsz!

Így van ez a tekeréssel is! Az átkelőhelyek és a lámpák a zavartalan közlekedést biztosítják: sehová sem kell olyan gyorsan odaérned, hogy érkezésed ugyanazon a pár másodpercen múljon, amin az életed. Ne száguldj át a piroson, de még csak a villogó sárgán sem! A kanyarokban, a lámpáknál, a különböző csomópontokon és kereszteződésekben különösen fontos, hogy időben le tudj lassítani.

Ahol bizonytalan vagy, nem érzed magad biztonságban, nem látod át a forgalmi szituációt, inkább told a bringát gyalogosként!

Bringázás közben ne telefonálj és kerüld a fejhallgató, vagy fülhallgató használatát! A forgalomban az életedet kockáztatod, ha a figyelmed megosztott és a biztonságos közlekedéshez szükséges érzékszerveid korlátozottan működnek.

fülhallgató, kerékpározás, biztonság, bringázz a munkába
fotó: Kurt Bauschardt / Flickr

Bővíthetnénk a cikket? Témát javasolnál?
Írj e-mailt a Magyar Kerékpárosklubnak!

További tippek

bicibusz, bringázz a munkába, bringázás gyerekkel, bicibusz, bringázz a suliba

Hogyan bringázz gyerekkel?

Amíg gyermekünk nem önálló, naponta felmerül a kérdés, ki vigye őt az iskolába. A kerékpár hosszútávon kínál megoldást erre a kérdésre, mi pedig összefoglaltuk, hogyan lehet biztonságosan bicajozni az iskolába.

Elolvasom
kerékpárlakatolás, hogy lakatolj, biztonság, kerékpár, bringázz a munkába

Hogyan lakatolj?

Olcsó bringa, drága lakat – sokáig a tiéd marad. Különösen, ha tisztában vagy azzal, hogyan kell jól lakatolni.

Elolvasom