Hírek

Miért járjon a gyerek bringával suliba?

2022. szeptember 1.

bicibusz, bringázz a suliba, bicikliző gyerekek

Bár a többség tisztában van vele, hogy a hazai oktatás ügye számos sebből vérzik – akár a tanárok számát, korát, anyagi megbecsülését tekintjük –, és a szülők könnyen érezhetik tehetetlennek magukat gyermekük boldogulásának biztosításával kapcsolatban, de kiegyensúlyozottabbá, jobb kedvűvé tudják tenni iskolába járó gyermekeiket a mozgás örömének biztosításával.

(c) Kakarkó Zsana, Ribényi Gergely

Itt persze nem a mindennapi iskolai testnevelés meglehetősen felemásra sikerült bevezetéséről beszélünk, hanem egyszerűen arról, ahogyan iskolába járnak gyermekeink. Számos kutatás és felmérés bizonyítja, hogy az aktív közlekedés pozitívan befolyásolja az érintettek hangulatát és teljesítményét. Ehhez pedig az egyik legkézenfekvőbb módszer a kerékpárral iskolába járás.

A Bringázz a munkába! 2022-es kampányának célja, hogy eloszlassa a mindennapi kerékpározással kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket: 

  • tavasszal ezrek cáfolták, hogy ne lehetne bringával dolgozni járni
  • nyáron azt mutattuk meg, hogy a közlekedési módokat ötvözve hosszabb ingázás is megoldható kerékpárral,
  • az iskolakezdés apropóján pedig az : 

“Iskolába kell vinnem a gyerekem, nem tudok bringázni” 

tévhitet szeretnénk megcáfolni.

A megoldás pofonegyszerű: bringázzunk együtt gyerekünkkel az iskolába! 

Erre több jó példa és kezdeményezés is akad, ezekről később még szólunk, most viszont nézzük meg, milyen előnyei vannak az iskolába bringázásnak!

A kerékpáros közlekedésnek eleve számos pozitív hozadéka van, itt van egy csokornyi érv, bármelyiket kiválaszhatod, de most kiemelnénk közülük egy csoportot:

a saját és gyerekünk  egészségére, mentális jóllétére gyakorolt áldásos hatásokat.

A kerékpározással járó alacsony intenzitású fizikai aktivitás a European Cyclist Federation által idézett kutatások szerint nemcsak 29 százalékkal csökkenti az Alzheimer-kór kialakulásának, 26 százalékkal a szellemi leépülésnek a kockázatát, vagy 17 százalékkal annak esélyét, hogy depresszióssá váljunk, hanem – gyermekeink esetében – hozzájárul ahhoz is, hogy jobban oda tudjanak figyelni az órákon, jobban érezzék magukat az iskolában.

Egy dán kutatás például úgy találta, hogy négy órával azután, hogy beültek a padba, azoknak a gyermekeknek, akik gyalog vagy kerékpárral érkeztek iskolába, 8 százalékkal magasabb volt a koncentrációs szintjük, mint azoknak, akiket autóval vittek. 

Ez persze nem véletlen, hiszen a kerékpározás

  • oldja a stresszt, vagyis gyermekeink jobb hangulatban érkeznek az iskolába, 
  • jobbak lesznek kognitív képességeik, vagyis ügyesebben oldják meg a feladatokat,
  • jobban teljesít a memóriájuk, vagyis jobban tanulnak,
  • esténként pedig jobban alszanak, aminek számos további áldásos hatása van.

Ezeket a pozitív hatásokat nem csak a szűkebb területre fókuszáló kutatások erősítik meg, de nagy, általános felmérések is. 

A Unicef rendszeresen feltérképezi a gyermekek általános helyzetét a legfejlettebb országokban. Megvizsgálják többek között mentális jóllétüket, fizikai egészségüket, szellemi és kapcsolatépítési képességeiket, az elkészült rangsorban pedig rendre Dánia (2.) és Hollandia (1.) áll az élen. A gyermekek mindkét országban  jelentős, százezres nagyságrendben járnak biciklivel iskolába – itt egy rövid felvétel például Hollandiából:

(Magyarország egyébként a legutóbbi, 2020-as kutatásban összesítve a 15. helyen állt.)

Persze nem kizárólag a kerékpározás az, ami miatt a világ legboldogabbjai közé tartoznak a jelzett országokban élő gyerekek, de mindenképp az egyik kulcstényezőként tartják számon az aktív közlekedést, a bringázást (a rendszeres (csokoládés) reggeli, a sok önálló szabadtéri aktivitás, a támogató oktatási rendszer, a házifeladatok hiánya és a több, szülőkkel közösen tölthető szabadidő mellett, legalábbis Hollandia esetében). 

fotó: Pozsonyi Roland

Bővíthetnénk a cikket? Témát javasolnál?
Írj e-mailt a Magyar Kerékpárosklubnak!

Események

Magyar Kerékpárosklub

A Bringázz a munkába! kampány a Magyar Kerékpárosklub szervezésében, az Aktív Magyarország anyagi támogatásával valósul meg.

Ha többet szeretnél tudni arról, hogy mit teszünk még az élhető környezetért, fenntartható közlekedésért és a bringabarát Magyarországért, olvass tovább.

Megnézem!

Kerékpáros kisokos

Milyen szempontokat vegyél figyelembe, ha kerékpárt vásárolsz? Mik azok a nagyon fontos írott és íratlan közlekedési szabályok, amelyeket érdemes és fontos tudnod? Hogyan öltözködj, ha bicajozol, és hogyan szállítsd a gyerekedet, ha pici és még nem teker egyedül?

letöltöm!