Hírek

Hét ötlet bringás kalandozáshoz gyerekekkel

2023. június 8.

bringázás gyerekkel, bicibusz, bringázz a suliba

Hát nem gyönyörű évszak a tavasz? Zsonganak a méhek, nyílnak a virágok, és illatozik a frissen nyírt fű. És hogyan is lehetne alaposabban kiélvezni a természet ajándékait, mint biciklin? Vegyük hát elő a család bringáit, és töltsünk együtt minőségi időt a szabad ég alatt! Hét ötlettel segítünk, hogyan válhat a bicikli a családi élet szerves részévé. Ideje a képernyőidőt kerékpáridőre váltani…

Egy dolog elöljáróban: ha gyerekekkel készülsz biciklizni, nagyon fontos, hogy előre tervezz. Ellenőrizd a bicikliket (erről később lesz szó), gondoskodj a megfelelő felszerelésről és válassz gyerekbarát útvonalat. Az útvonal legyen a lehető legbiztonságosabb és legváltozatosabb. Fontos, hogy se testileg, se szellemileg ne fárassza ki őket nagyon. 

És mindegy, hogy mekkora útra indultok, szükség lesz ételre, italra. Mindnyájan tudjuk, hogy a gyerekek sokkal gyorsabban használják fel az energiatartalékaikat, mint mi, felnőttek. A müzliszelet vagy a friss zöldség, gyümölcs tuti tipp a gyors energiapótláshoz.

1. Menjetek bringával a parkba

Meleg, napos időben számtalan játéklehetőség vár rátok, és hol tombolhatnák ki magukat jobban a gyerekek, mint a parkban vagy a játszótéren? Általában már a csúszdák, hinták, mászókák gondolata is ösztönzi őket a tekerésre.

2. Bringázzatok az iskolába

Az iskolák előtt zűrös tud lenni a forgalmi helyzet, mert sok szülő épp ott akarja kitenni gyermekeit az autóból. De az apa- vagy anyataxi valójában rossz hatással van az iskolások egészségére és biztonságára.

Az iskolába bringázás nagyobb szabadságot nyújt a gyerekeknek, és támogatja testi és szellemi fejlődésüket. Az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO kutatásai szerint azok a gyerekek, akik iskola előtt valamilyen testmozgást végeznek, jobban tudnak koncentrálni és figyelni az órákra.

Ne feledd, hogy a kisgyermekeknek még nincs meg minden, a biztonságos közúti közlekedéshez szükséges készségük. Az őket kísérő felnőttek feladata helyettük is figyelni.

Mindössze egy kis időt és gyakorlást igényel, hogy az iskolába bringázás a család életének mindennapos részévé váljon – és megalapozza a gyermek élethosszig tartó bicikliszeretetét. Azok a gyerekek ugyanis, akik kicsi koruktól fogva nap mint nap bicikliznek, nagyobb valószínűséggel bringáznak majd a munkába felnőttként is.

Tipp:
Hazafelé variáljátok az útvonalat: a fagyizók, játszóterek és bringapályák általában bejönnek!

3. Bringázzatok a különórákra

Sok gyerek jár tanítás után szakkörökre, különórákra. Sokszor egyszerűbb eljutni a zongoraórára, úszó- vagy teniszedzésre biciklivel, mint autóval vagy tömegközlekedéssel. Ráadásul ez is remek alkalom, hogy a gyermek már korán megtanulja, hogyan válhat mindennapos tevékenységgé a bringázás. Mindezek mellett pedig még környezetbarát megoldás is: ha úgy döntünk, hogy mindennapos utazásainkat kerékpáron tesszük meg, azzal saját egészségünknek és a bolygónak is jót teszünk. 

4. Menjetek bringával kirándulni

Legyen szó iskolai szünetről vagy hosszú hétvégéről, a kerékpáros kiruccanás az egész család számára garantálja a kalandot. Amint a gyermek képes magabiztosan biciklizni, és megvan a motivációja is, minden akadály elhárult a bringás családi nyaralás útjából.

A tervezés és a felkészülés során ne feledd, hogy a gyermek addig boldog, amíg jól szórakozik. Ezeket tehát mindenképp vedd fel a listára:

  • Megfelelő kerékpár és felszerelés, többek között jól illeszkedő bukósisak.
  • Gyermekbarát útvonal: szép és változatos, lehetőleg meredek emelkedők nélkül. Még jobb, ha szükség esetére van vészmegoldás, például egy közeli vasútvonal.
  • Érdemes hosszabb pihenőket beiktatni evéshez, iváshoz, játékhoz. A gyerekek örülnek az izgalmas megállóhelyeknek (pl. vízesés, várrom, kávézó), az ilyenek erőt adnak nekik, amikor fáradni kezdenek.
  • A kisebb ügyességi feladatok is jól jönnek, ha megcsappan a motiváció. Ezekhez minden kellék adott: keressetek például együtt hozzávalókat szlalompályához!
bringázás gyerekkel, bicibusz, bringázz a suliba
fotó: Markus Spiske

5. Legyen szem előtt a szórakoztatás

Ha már szó esett az ügyességi feladatokról: a gyermeknek magabiztosan kell tudnia biciklizni, mielőtt közútra mehet. Tudnia kell például kiállva vagy a kormányt egy kézzel fogva tekerni, megfelelően fékezni, és megtartani az egyensúlyát. Mindezt játszva tanulhatja meg, ha a gyakorlást szórakoztató játékok formájában tálalod. Idővel egyre ügyesebbek lesznek, és több dologra tudnak egyidőben figyelni. Minden siker növeli az önbizalmukat, és segít biztonságosabban bringázni közúton.

Ahogy nőnek és egyre érdeklődőbbek lesznek, erősödik bennük a késztetés, hogy tudásukat közvetlenül is összemérjék másokéval. Töltsd le a számos, útvonalkövető, a megtett távolságot és szintemelkedést rögzítő telefonos app egyikét. Így a célt elérve vissza tudtok tekinteni a bringás kalandra, kielemezhetitek az útvonalat, és megoszthatjátok az eredményeket a rokonokkal és ismerősökkel. Sok app szolgáltat közérdekű adatokat pl. az időjárásról, az útközben elérhető látnivalókról és a közeli pihenőhelyekről.

6. Ints búcsút az autónak egy hétre

Lehet, hogy ez a feladat több tervezést igényel, de ha sikerül a logisztikán úrrá lenni, nagy élmény lesz az egész családnak. Az elképzelés egyszerű: cseréljétek az autót bringákra egy egész hétig! Együtt fogtok például bringázni az iskolába, az edzésekre és zeneórákra. Gondolkodj kreatívan: találd ki, hogyan viszitek haza biciklin a bevásárlást, és hogyan jut el egy darabban az iskolába az A3-as méretű rajzházi. A feladat kiváló lehetőséget nyújt, hogy kilépj a mindennapok megszokott menetéből, és kreatív gondolkodásra szoktasd a gyerekeket.

7. Mutass jó példát

A gyerekek utánzással tanulnak, tehát példaképekre van szükségük. Mutass nekik példát: tedd meg a mindennapi utazásaid minél nagyobb részét biciklin, akármilyen évszak is van. Tudod, sok helyen egész évben bringaszezon van 😉

Ha már kicsi korától kezdve be tudod vonni a gyerekedet a fenntartható közlekedésbe (például magaddal vinni gyerekülésben, utánfutón vagy saját biciklin), elülteted benne a biciklizés iránti rajongást, ami egyre gyarapodni fog benne. Idővel rendszeresen bringázó felnőtt lesz, a közlekedési forradalom hírnöke.

bringázás gyerekkel, bicibusz, bringázz a suliba
fotó: Mark Stosberg/Unsplash

Biztonsági ellenőrzés

Minden biciklizés előtt nézd meg, hogy a gyermek biciklijén minden rendesen működik-e. Íme, a kis ellenőrzőlistánk:

  • Minden csavar és gyorszár rendesen meg van húzva? Nézd meg őket a kormányszáron, a kerekeken, a pedálokon és a nyereg környékén.
  • Jól működik az első és hátsó fék? Az első és a hátsó kereket megforgatva húzd be néhányszor a fékkarokat.
  • Nézd meg, nem sérült-e valamelyik kerék vagy gumi, és szükség esetén fújd fel a gumikat.
Sarah Schwarz cikke eredetileg a Woom.com-on jelent meg, a fordítást Garai Gergely készítette.

Bővíthetnénk a cikket? Témát javasolnál?
Írj e-mailt a Magyar Kerékpárosklubnak!

Események

Magyar Kerékpárosklub

A Bringázz a munkába! kampány a Magyar Kerékpárosklub szervezésében, az Aktív Magyarország anyagi támogatásával valósul meg.

Ha többet szeretnél tudni arról, hogy mit teszünk még az élhető környezetért, fenntartható közlekedésért és a bringabarát Magyarországért, olvass tovább.

Megnézem!

Kerékpáros kisokos

Milyen szempontokat vegyél figyelembe, ha kerékpárt vásárolsz? Mik azok a nagyon fontos írott és íratlan közlekedési szabályok, amelyeket érdemes és fontos tudnod? Hogyan öltözködj, ha bicajozol, és hogyan szállítsd a gyerekedet, ha pici és még nem teker egyedül?

letöltöm!