Hírek

A gyerekekkel bringázás egyenlete

2023. június 15.

bicibusz, bringázz a munkába, bringázás gyerekkel, bicibusz, bringázz a suliba

Játszol a gondolattal, hogy a családi napirend részévé tedd a bringázást? Netán kipróbálnád, hogy bringával mentek iskolába gyermekeddel? Az, hogy immár közlekedési eszközként tekintsetek arra, amit korábban csak játékra használtatok, a biztonság érdekében némi felkészülést igényel.

Az alábbiakban alaposan átvesszük, hogyan készítheted fel legjobban gyermekedet az utakon való kerékpározásra, áttekintjük, milyen veszélyekkel kell számolnotok és feltárjuk, hogyan különbözik, ahogy a felnőttek és a gyerekek a forgalmat érzékelik. Olvass tovább a tippekért-trükkökért, hogy biztonságban legyetek az utakon!

Felszerelés: A biztonság első lépése, hogy mind a bringa, mind annak kiegészítői rendben legyenek.

  • Mindig tarts egy gyors vizsgálatot indulás előtt. Minden csavar, (gyors)zár feszesre van húzva? Elég levegő van a gumikban? A fékek és lámpák tökéletesen működnek?
  • Sose feledkezz meg a mindennél fontosabb sisakról! A bringás esések nagyon gyakran fejsérüléssel végződnek. Habár Magyarországon csak lakott területen kívül, 40 km/h sebesség felett kötelező a kerékpárosoknak a bukósisak használata, és nincs külön szabályozás gyermekekre vonatkozóan, a sisak hordása valójában életkortól és helyszíntől függetlenül okos döntés. A jó illeszkedésre nagyon figyelj!
  • Ellenőrizd, hogy a gyermek nyerge olyan magasságra legyen állítva, hogy a lábával könnyedén elérje a talajt.
  • A gyermekek termetüknél fogva alacsonyabban helyezkednek el a kerékpáron, mint a felnőttek, ezért fontos, hogy a lehető legjobban látszódjanak az utakon – az élénk színű ruházat sokat segít ezen. Amellett, hogy a KRESZ-nek megfelelően lámpával szereljük fel a kerékpárt, ajánljuk a sisakon és ruhán elhelyezhető biztonsági fényvisszaverők használatát is. Több országban, köztük hazánkban is kötelező elem a csengő is, ami már csak azért is hasznos, mert a gyermek szükség esetén könnyedén felhívhatja vele magára a figyelmet.

Ismeri a gyermeked a legfontosabb táblákat és szabályokat?

A lehető legbiztonságosabb közlekedés érdekében alapvető, hogy a gyermeked ne csak a vonatkozó szabályokkal, a különböző kézjelzésekkel és táblákkal legyen tisztában, de tudja azt is, hogyan kell a forgalomban részt venni, és aktívan gyakorolja is a szükséges készségeket. Tudnia kell, hogyan reagáljon az alábbiak esetén:

  • Főbb táblák
    A stop- és elsőbbségadást szabályozó táblák a legegyértelműbbek, ezeket a gyermeked hamar felismeri és megérti majd.
  • Mit kell tenni egy zebránál
    A gyalogosoké az elsőbbség. A kerékpárosok felelőssége, hogy időben lassítsanak, ha kell, meg is álljanak.
  • Akadályok kikerülése vagy más közlekedők megelőzése
    Óvatosan kerülje ki az akadályokat, például az útépítési munkákat vagy a parkoló autókat, és figyelmesen előzze meg a lassabb kerékpárosokat. Gyermekednek figyelnie kell egyrészt a szembejövő forgalomra, valamint hogy elegendő távolságot tartson a parkoló autóktól az esetleges ajtónyitások miatt.
  • Közös használatú utakon való kerékpározás
    Tartson távolságot a gyalogosoktól és lassítson az előzésnél. Nagy ívben kerülje a lassabb bringásokat, amikor előzésben vagytok.

Hogyan kísérheted a legjobban a gyermekedet?

A válasz leginkább attól függ, hogy merrefelé tekertek és az útvonalat ismeri-e már.

  • Magyarországon a kerékpársávon, a kerékpár- és a gyalog-kerékpárúton egymás mellett is szabad kerékpározni, ezek ideálisak arra, hogy a gyerkőc mellett tekerj. Az úttesten azonban erre nincs lehetőségetek.
  • Ha úgy alakul, hogy két felnőtt is részt vesz a tekeréseteken, a gyermek menjen középen, egyik felnőtt elöl, a másik pedig hátul. Gyermeked így az elöl haladó jelzéseit figyelheti, miközben a másik felnőtt rajta tudja tartani a szemét. Ha még tanulási fázisban van, hatalmas segítséget jelent, ha két felnőttel mehet.
  • Egyedül tekersz a gyermekeddel? Hagyd, hogy az ismerős útvonalakon előtted menjen, míg te a kerekéhez közel maradsz, így instruálhatod ha kell és biztosíthatod, hogy minden jól menjen. Ismeretlen vagy forgalmas utakon a legjobb, ha te tekersz elöl.
bicibusz, bringázz a munkába, bringázás gyerekkel, bicibusz, bringázz a suliba
fotó: Pozsonyi Roland

Felismeri gyermeked a veszélyeket?

Ha magad is gyakorlott bringás vagy, valószínűleg meg tudod tervezni a lehető legbiztonságosabb és stressz-mentesebb útvonalat a gyereked és a magad számára. A célhoz általában több út is vezet – ha korábban bármilyen kockázatos helyzettel találkoztál, a tervezésnél azt figyelembe tudod venni. Kerüld a nagyobb kereszteződéseket és a forgalmasabb utakat. Egy kis kerülővel nem csak biztonságosabbá, de élvezetesebbé is teheted az útvonalat.

Még a legjobb felkészülés és tanítás sem garantálja, hogy minden eshetőséget előre lássatok, ezért fontos, hogy gyerkőcöd megtanulja, hogyan ismerje fel a veszélyeket és tudja, mit kell tennie, amikor találkozik velük. Vedd át vele a következő forgatókönyveket és hogy miként alakul a forgalom a különböző helyzetekben.

  • Kereszteződések
    Gyermekednek meg kell győződnie a biztonságos áthaladásról. Kezdd azzal, hogy lassítasz, amíg a gyerek elég közel ér a kereszteződéshez ahhoz, hogy felmérje a forgalom haladását. Majd álljatok meg és hagyjátok elmenni az autókat. Biztosítsátok a pedálok megfelelő állását, hogy könnyű legyen az indulás. Tiszta a levegő? Akkor rajta!

    Figyeljünk a jobbra forduló járművekre! Sose vegyük készpénznek azt, hogy a vezetők látják a kerékpárosokat. Figyeljünk a kanyarodási szándék jelzéseire, úgymint az indexre és a sebesség csökkentésére. Ha lehet, teremtsünk szemkontaktust a sofőrrel és ha bármi kétségünk lenne, adjunk elsőbbséget a többi járműnek.
  • Ki- és bejáratok, kocsibehajtók
    A rossz láthatóság gyakori probléma a ki- és bejáratoknál, kiváltképp, ha gyermekekről van szó, alacsony termetük miatt. Tartsd ezt fejben és figyelmeztesd gyermeked, hogy amikor megközelít egy ki- vagy bejáratot, lassítson, ameddig biztossá nem válik, hogy jól belátja a teret. Jó, ha fel tud venni szemkontaktust, szükség esetén pedig tudjon megállni. Ha sehol semmi, gyermeked tekerhet tovább.
  • Parkoló autók és ajtók
    Még a parkoló autók is nagy veszélyt jelenthetnek, hiszen sosem tudhatod előre, mikor nyílik ki egy ajtó közvetlenül egy érkező bringás előtt. Biztosítsd, hogy gyermeked legalább 1.2 méter távolságot tartson a parkoló autóktól, amikor csak lehetséges – többnyire ezt vehetjük “ajtóbiztos távolságnak”.
    Az üres parkolókon való áttekerést is kerüld, minthogy gyermeked meglepetésként érheti a sofőröket, valamint nem biztos, hogy észreveszi a hátulról közeledő autókat. A legjobb, ha a lehető legegyenesebb vonalban való tekerést gyakoroljátok.
bicibusz, bringázz a munkába, bringázás gyerekkel, bicibusz, bringázz a suliba
fotó: Pozsonyi Roland
  • Járdaszegélyek
    Ha az út széléhez túl közel teker, gyermeked könnyen nekimehet pedállal a szegélynek, elveszítheti egyensúlyát és gyorsan a földön találhatja magát. Biztosítsd, hogy nagyjából egy méteres távolságot tartson a szegélytől.
  • Holtterek
    Minden járműnek van holttere, ami miatt a vezető bizonyos szögből nem érzékeli a kerékpárost. Minél nagyobb a jármű, annál nagyobb a holttér. A gyermeked védelme érdekében ezekre figyelj:
  • Sose tekerjetek más autókhoz túl közel.
  • Kereszteződésnél vagy jelzőlámpáknál ne álljatok meg tőletek jobbra lévő autó mellett vagy közvetlenül egy autó előtt, mert a sofőr nem biztos, hogy teljesen belátja ezeket a területeket.
  • A gyermeked számára legbiztonságosabb, ha egy autó mögött áll meg, figyelve arra, hogy kellően nagy távolságot hagy az autó és önmaga között.
  • Villamossínek
    A villamossínek veszélyt jelentenek a kerékpárosoknak. Könnyű elesni, ha a bringa kerekei beszorulnak a sínek közé. Kerülj minden olyan részt, ahol kevés hely van a járdaszegély vagy a parkoló autók és a villamossínek közt. A villamossínek keresztezése gyakorlatot is igényel – a 45-90 fokos szögben való áttekerést kellene megcélozni.

A forgalom megítélése a gyermek szemszögéből

Az úttesten való bringázáshoz szükség van néhány alapvető készségre – a kerékpár biztonságos kezelésén felül -, melyet a gyerekek idővel sajátítanak el, ahogy egyre több tapasztalatot szereznek. Sose becsüld túl gyermeked képességeit és emlékeztesd magad, hogy életkoruktól és fejlődési szakaszuktól is függően, nagyon másként látják a világot maguk körül, mint te.

  • Rálátás: A kisebb termet miatt, és amiért alacsonyabban ül a kerékpáron, gyermekednek sok helyzetre nem lesz olyan jó rálátása, mint neked. A látása korlátozottabb. Ezt észben tartva, a választott útvonalatokat a gyermeked szemszögéből kell felmérned, így minden kockázatot számba vehetsz, amivel találkozhat.
  • Szemek és fülek: A gyerekek kilencéves korukig nem tudják megfelelően felmérni a távolságot és a sebességet. És a látómezejük még ezután is korlátozott, amíg el nem érik a tizenkét éves kort. Feltételezheted, hogy gyermeked egy nagyobb autót közelebbinek fog észlelni egy kisebbnél, és nem fogja olyan jól látni a mellettetek haladó autókat, mint te. Továbbá, a gyerekek nem igazán tudják elkülöníteni a hangokat, illetve potenciális veszélyeket, míg el nem érik legalább a hét éves kort. Azt megelőzően a gyermeked egy halk autónál gyorsabbnak érzékel egy hangos autót.
  • Figyelem és koncentráció: Lehet, hogy a hatévesednek már jól megy, hogy valamire teljesen odafigyeljen, ám még mindig könnyen megzavarható ebben az életkorban. Egy közelben elsétáló kutya miatt például elterelődhet a figyelme. Nyolcéves korára gyermeked már hosszabb ideig képes egy dologra összpontosítani, így a bringázásra is, akár az iskoláig tartó teljes út alatt.
  • Logikus gondolkodás: Mielőtt elérik a nagyjából hétéves kort, a gyerekek többnyire énközpontúan látják a világot. Ebből adódóan ha ők látnak egy autót, azt feltételezik, hogy a sofőrnek is látnia kell őket.
  • Reakcióidő: Egy ötéves reakcióideje nagyjából a kétszerese egy felnőttének. Csak a pubertáskor elérésével kezd reakcióidejük felzárkózni a felnőttekéhez.
  • A veszélyek észlelése: Gyermeked még nincs abban a helyzetben, hogy racionális döntéseket hozzon. Alapvetően a rövidebb utat fogja választani a biztonságosabbal szemben. Körülbelül ötéves korban elkezd fejlődni az általános veszélyérzet, de még ezután is jó pár év, mire igazán elkezdi mérlegelni a potenciális kockázatokat.

Hogyan taníthatod gyermekedet a forgalomban való tekerésre?

Az irányított játék nem csak jó móka – különböző gyakorlatok és játékos feladatok során javulni fog a gyermeked biztonsága az utakon. A legjobb a legbiztonságosabb helyszínen gyakorolni és konkrét feladatsorokon végigmenni gyerkőcöddel. Néhány példa:

  • Pontos fékezés: Jelöld be az aszfalton, hol kell megállnia a gyermeknek a bringájával.
  • Mit kell tenni kereszteződéseknél: Minden alkalommal, amikor egy kereszteződéshez ér, a gyermekednek meg kell állnia és hangosan kimondania: “Balra nézz, jobbra nézz!”.
  • A vállak fölött: A gyermeked tekerjen el melletted, miközben felmutatod néhány ujjadat. Az lesz a feladata, hogy vissza pillantson a válla felett és felismerje, hányat mutatsz (vagy mit mutatsz fel neki), és mondja ki hangosan.
  • Szerepjáték: Játszátok felváltva egymás szerepét – próbálhassa ki magát felelősségteljes felnőttként, aki téged fog alaposan megfigyelni és utasítani, mit tegyél. Bakizz néhányszor szándékosan, hogy rámutathasson a hibákra.
bicibusz, bringázz a munkába, bringázás gyerekkel, bicibusz, bringázz a suliba
fotó: Pozsonyi Roland

A legjobb, ha addig ismételitek a szükséges lépéseket, amíg a gyermeked teljesen elsajátítja őket és már szinte ösztönössé válnak.

Sose felejtsd, hogy a saját viselkedéseddel példát mutatsz. Ne csupán elméletben ismertesd meg gyermekeddel a közlekedési szabályokat! Mutasd meg neki, hogyan kell azokat jól betartani. Amikor a gyerekek új helyzetekkel találkoznak, fontos, hogy legyen egy példaképük, akit megfigyelhetnek és utánozhatnak.

Jó szórakozást a gyakorláshoz, és biztonságos közlekedést!

Sarah Schwarz cikke a woom.com oldalán jelent meg, a magyar fordítást Bánffy-Tóth Beatrix készítette. Csatlakozz te is fordítócsoportunkhoz, hogy minél több külföldi jó példát, újító gondolatot mutathassunk be!

Bővíthetnénk a cikket? Témát javasolnál?
Írj e-mailt a Magyar Kerékpárosklubnak!

Események

Magyar Kerékpárosklub

A Bringázz a munkába! kampány a Magyar Kerékpárosklub szervezésében, az Aktív Magyarország anyagi támogatásával valósul meg.

Ha többet szeretnél tudni arról, hogy mit teszünk még az élhető környezetért, fenntartható közlekedésért és a bringabarát Magyarországért, olvass tovább.

Megnézem!

Kerékpáros kisokos

Milyen szempontokat vegyél figyelembe, ha kerékpárt vásárolsz? Mik azok a nagyon fontos írott és íratlan közlekedési szabályok, amelyeket érdemes és fontos tudnod? Hogyan öltözködj, ha bicajozol, és hogyan szállítsd a gyerekedet, ha pici és még nem teker egyedül?

letöltöm!